تبلیغات
iranharier - MI-24 HIND

MI-24 HIND

جمعه 26 مرداد 1386 , توسط امید harier
 

ارابه شیطان نامی بود كه مجاهدان افغان در هنگام اشغال كشورشان توسط شوروی سابق در دهه ۸۰ با دیدن هلیكوپتر MI-24 Hind  به آن دادند. اگر آپاچی را بهترین بالگرد ضد تانك جهان بنامیم ، باید میل 24 را بهترین بالگرد تهاجمی جهان نامید.


1


میل ۲۴ هایند اولین بار در سال ۱۹۷۴ وارد خدمت شد و آن را باید اولین بالگرد ضد تانک پشتیبانی هوایی نزدیک ساخت روسیه دانست. میل ۲۴ را باید یک طرح انقلابی و اعجاب آور در صنایع بالگرد سازی دانست. به جرات باید این بالگرد را باید یکی از بی نظیرترین بالگردهای هجومی جهان نامید. این بالگرد که با سرعت کروز  ۳۳۸ کیلومتر بر ساعت با پرواز در کمترین ارتفاع ممکن به یک باره بر سر نیروهای دشمن ظاهر شده و آتش مهیبی را بر سر آنان فرو می ریزد. میل ۲۴ که نمونه صادراتی آن را میل ۲۵ و یا میل ۳۵ نیز می نامند َ باید از نظر ابعاد و وزن آن را بزرگترین بالگرد ضذ تانک جهان نامید. این بالگرد با طول ۲۱ متر ( در مقابل ۱۷ متر برای آپاچی ) و وزن خالی ۸۲۰۰ کیلو گرم ( در مقابل ۵۱۶۰ برای آپاچی ) بزرگترین و سنگین ترین بالگرد ضد تانک جهان است که ۳ برابر کبرا و ۵/۱ برابر آپاچی وزن دارد. بر خلاف اکثر بالگردهای ضد تانک جهان که از ترکیب دو سرنشینه با الگوی خدمه پشت سر هم استفاده میکردند  َ نمونه های اولیه این بالگرد دارای دو خدمه در کنار هم بود که البته این مسئله در مدل های بعدی بر طرف شد. این بالگرد بر خلاف تمامی بالگرد های ضد تانک جهان که تنها می توانند دو خدمه را حمل کند ، این بالگرد در كابین پایینی خود كه در عكسها مشخص است ۸ نفر سرباز كاملا مسلح را همراه خود حمل كند.


جالب است بدانید كه این بالگرد نمی تواند به صورت عمودی از روی زمین بلند شود ، بلكه باید مسافتی را با چرخ بر روی باند خزش كرده تا بتواند بلند شود . البته مسافت بسیار كمی.دلیل این امر به بالهای بزرگ و رو به پایین این بالگرد مخوف بر می گردد.

این بالگرد دارای ۵ ملخ اصلی و ۳ پروانه دم می باشد و بر عكس سایز و مخوف بودنش ، از هلیكوپتر كبرا بسیار آرامتر ( نه از لحاظ سرعت ) ، كم صداتر و نرم تر پرواز می كند. گفته می شود این بالگرد به دلیل داشتن بالهای بزرگش كه نیروی زیادی در حركت رو به جلو ایجاد می كند توسط خلبانانش مانند یك هواپیمای بال ثابت به پرواز در می آید.


از سال ۱۹۷۴ تا كنون مدل های مختلفی از این بالگرد ساخته شده است كه شامل MI-24 A/B/C  مدل های پایه كه خدمه در این مدل ها در كنار هم قرار می گیرند . MI24D (هایند D )  نمونه بهسازی شده مدل های قبلی با كابین دو بار طراحی شده با خدمه پشت سر هم. MI24V (هایند E ) نمونه پشتیبانی مجهز به یك توپ گاتلینگ 4 لول  7/12 میلیمتری. MI24P ( هایند F ) نمونه بهسازی شده و سنگین تر دارای یك توپ دو لول 7/12 میلیمتری ثابت. MI24R ( هایند G-1 ) دارای تجهیزات خاص برای مقابله با جنگهای اتمی. MI24K ( هایند G-2 ) نمونه شناسایی با یك دوربین بزرگ درون كابین. MI25 نمونه صادراتی هایند D  . و MI35 مدل صادراتی هایند E . و MI35 P  نمونه صادراتی هایند F . و MI35M آخرین مدل و پیشرفته ترین مدل برای صادرات.میل ۲۴ دارای ۲ دستگاه موتور کلیموف TV3-117 با توان 2190 اسب بخار دارای قوی ترین موتور در میان بالگردهای ضد تانك موجود است. روسها این موتور را بر روی سایر هلیكوپتر های خود نصب كرده اند و اكنون میل 24 و میل 28 و كاموف 27 و 29 و 30 و 60 و میل 17 از این موتور استفاده می كنند. تسلیحات این بالگرد در مدل پر تولید       MI-24V  شامل 1 مسلسل 7/12 میلیمتری 4 لول متحرك است با 1470 فشنگ انفجار قوی و ضد زره كه معمولا یك فشنگ در میان از این دو نوع لود می شود تا بیشترین اثر مخرب را داشته باشد و می تواند اهداف را در طرفین بالگرد هدف قرار دهد. این مسلسل به وسیله سایت نصب شده بر روی كلاه افسر مهمات هدف گیری می شود به گونه ای كه به كمك ارسال و دریافت امواج الكترو مغناطیسی ، مسلسل هدف را شناسایی كرده و خود به خود هدف یا هر جایی را كه افسر مهمات نگاه می كند نشانه می رود.


نمونه های اولیه هایند فاقد مسلسل ثابت در درون بدنه بود و برای حمل آن از بالهای بزرگ و بدون افتادگی و زاویه اش استفاده می كرد. در هایند C شكل بالها به شكل امروزی در آمد و هر بالچه دارای 3 جایگاه حمل تسلیحات (Hard Point ) بود ( در مدلهای قبلی 2 جایگاه در هر بال بود ).


12

--